Plodina | Účel použitia | Dávka/ha | Ochranná doba (dni) | Poznámka |
---|
pšenica ozimná, pšenica jarná | múčnatka trávová, hrdza pšeničná, septorióza pšenice, septorióza plevová, helmintosporióza pšenice | 1,0 l | 35
| |
pšenica ozimná | múčnatka trávová, steblolam, fuzariózy | 0,75 l – 1,0 l | 35 | |
jačmeň ozimný, jačmeň jarný | múčnatka trávová, hrdza jačmenná, hnedá škvrnitosť jačmeňa, rynchospóriová škvrnitosť jačmeňa, steblolam, fuzariózy | 1,0 l | 35 | |
Maximálny počet aplikácií počas vegetačného obdobia : 1x.
Množstvo vody: 200 – 400 l/ha, podľa typu aplikačného zariadenia a stavu porastu.
Pšenica ozimná:
Ošetrenie proti múčnatke trávovej, steblolamu a fuzariózam v dávke 0,75 l/ha vykonávajte pri zistení prvých príznakov infekcie od začiatku steblovania, kedy sa hlavné steblo a odnože vzpriamujú až do štádia zreteľného 1. kolienka (BBCH 30-31), v štádiu zreteľného 1. kolienka (BBCH 31) najneskôr do štádia konca odnožovania, pri objavení sa vlajkového listu (BBCH 37) ošetrenie vykonávajte v dávke 1,0 l/ha.
Pšenica ozimná, pšenica jarná:
Proti listovým a klasovým chorobám aplikujte preventívne alebo čo najskôr po zistení počiatočných príznakov choroby, od štádia, kedy je plodina na začiatku predlžovania stebla (vrchol klasu je min. 1 cm nad odnožovacím uzlom) (BBCH 30) až do štádia konca klasenia (BBCH 59).
Jačmeň ozimný, jačmeň jarný:
Ošetrenie vykonajte pri zistení prvých príznakov choroby od začiatku steblovania do začiatku klasenia (BBCH 30-51).
Prípravok IMPULSE® GOLD nie je určený na leteckú aplikáciu!
Aplikujte iba pozemne schválenými postrekovačmi, ktoré zabezpečia presné a rovnomerné dávkovanie. Ošetrenie sa nesmie vykonávať pri teplotách nad 25 °C a za intenzívneho slnečného žiarenia. Dážď 1 hodinu po aplikácii nemá negatívny vplyv na účinnosť prípravku. Zabráňte kontaminácii vôd prípravkom!
Informácie o možnej fytotoxicite, odrodovej citlivosti a všetkých Ďalších priamych a nepriamych nepriaznivých účinkoch na rastliny alebo rastlinné produkty
Pri dodržaní podmienok aplikácie nehrozí nebezpečenstvo poškodenia ošetrovaných rastlín. Prípravok IMPULSE® GOLD je možné použiť vo všetkých odrodách pšenice ozimnej, pšenice jarnej, jačmeňa jarného a jačmeňa ozimného.
OPATRENIA PROTI VZNIKU REZISTENCIE
V prípade použitia prípravku v systémoch opakovaných aplikácií fungicídov v priebehu vegetácie, uprednostnite striedanie prípravku s účinnou látkou z inej chemickej skupiny a odlišným mechanizmom účinku. Opakované použitie obdobne pôsobiacich látok (napr. azoly, morfolíny/spiroketalamíny) môže podporovať vznik rezistencie voči nim.
Prípravok aplikujte prednostne preventívne, resp. čo najskôr po zistení príznakov chorôb. Hlavne u chorôb s vysokým rizikom vzniku a vývoja rezistencie (septorióza pšenice, hnedá škvrnitosť jačmeňa, rynchospóriová škvrnitosť jačmeňa) je vhodné uprednostniť preventívnu aplikáciu prípravku. Iba v odôvodnených prípadoch (múčnatka trávová) je možné využiť kuratívne a eradikatívne vlastnosti prípravku.
Účinná látka spiroxamine je zaradená do FRAC 5 skupiny amínov a má malé až stredné riziko vzniku rezistencie. Miesta pôsobenia účinnej látky spiroxamine sú odlišné od miest, v ktorých pôsobia účinné látky zo skupiny inhibítorov demetylácie (azoly) a karboxamidov.
Účinná látka prothioconazole patrí do FRAC 3 skupiny triazolov.
Prípravok má odlišný mechanizmus účinku oproti Qol (tzv. strobiluríny) a fenoxychinolínom a je vhodnou alternatívou pre ich striedanie.
Nepoužívajte prípravok v delených aplikáciách alebo v redukovaných dávkach a inak, ako je uvedené v pokynoch pre aplikáciu.
Vyvarujte sa zmesí s pomocnými prostriedkami, listovými hnojivami a prípravkami na ochranu rastlín, ktoré nie sú uvedené v návode na použitie.
VPLYV NA ÚRODU
Ošetrenie prípravkom IMPULSE® GOLD nemá negatívny vplyv na úrodu alebo kvalitatívne parametre rastlinných produktov.
VPLYV NA NÁSLEDNÉ, NÁHRADNÉ A SUSEDIACE PLODINY
Pri dodržaní návodu na použitie nehrozí poškodenie plodín, ktoré budú na ošetrovanom pozemku pestované v rámci normálneho osevného postupu ani v prípade potreby zaorania plodiny. Aplikáciou nesmú byť zasiahnuté necieľové porasty a susediace rastliny!
VPLYV NA UŽITOČNÉ A INÉ NECIEĽOVÉ ORGANIZMY
V pokusoch nebol pozorovaný negatívny vplyv na užitočné a necieľové organizmy. Pri použití v súlade s autorizovaným rozsahom a spôsobom použitia (Zoznam autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod, Metodická príručka ochrany rastlín, obe pre príslušný rok), nie sú známe údaje o možnom negatívnom vplyve na užitočné a necieľové organizmy.
PRÍPRAVA POSTREKOVEJ KVAPALINY A ZNEŠKODNENIE OBALOV
Odmerané množstvo prípravku vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou a za stáleho miešania doplňte na požadovaný objem. Prázdny obal z tohto prípravku vypláchnite vodou a to buď ručne (3 krát po sebe) alebo v primiešavacom zariadení, ktoré je súčasťou postrekovača. Výplachovú vodu vlejte do nádrže postrekovača a obal odovzdajte vášmu zmluvnému subjektu, ktorý má oprávnenie na zber a zneškodňovanie prázdnych obalov. Pripravte len také množstvo postrekovej kvapaliny, ktoré spotrebujete.
Zákaz opätovného použitia obalu alebo jeho použitia na iné účely!
ČISTENIE APLIKAČNÉHO ZARIADENIA
Aplikačné zariadenie musí byť vyčistené čo najskôr po ukončení aplikácie, aby nedošlo k poškodeniu iných plodín zvyškami kvapaliny postrekovača.
Postup pri čistení:
- Vystriekajte zvyšky aplikačnej kvapaliny na ošetrovanom pozemku.
- Rozoberte nasávacie a výtlačné vedenie a tryskové filtre dobre prepláchnite v čistej vode.
- Naplňte aplikačné zariadenie do jednej štvrtiny obsahu nádrže alebo do ponorenia agitátora vodou a spustite miešanie (odporúča sa rotačná čistiaca tryska). Premiešajte najmenej jednu minútu a prepláchnite cez pumpu. Pokiaľ má aplikačné zariadenie systém čistenia, použite ho.
- Oplachovú vodu zachyťte a vystriekajte kvapalinu na ošetrovanom pozemku alebo ju zneškodnite ako nebezpečný odpad.
- Opakujte krok 3 a 4.
- Skontrolujte filtre, či neobsahujú viditeľné usadeniny.
Bezpečnostné opatrenia
Pred použitím prípravku si dôkladne prečítajte návod na použitie! Zabráňte kontaktu s očami! Postrekujte len za bezvetria alebo mierneho vánku, vždy v smere od pracujúcich a s postupom do neošetrenej plochy! Postrek nesmie zasiahnuť susedné kultúry. Pracovníci vstupujúci do ošetrených porastov musia mať primerané pracovné oblečenie a môžu vstupovať do ošetrených miest až po zaschnutí postreku na rastlinách. Pri práci s prípravkom používajte ochranný pracovný odev, ochranný štít na tvár, resp. ochranné okuliare, respirátor proti výparom, gumové rukavice podľa aktuálne platnej normy, gumovú obuv. Pri riedení postreku používajte aj zásteru z PVC, alebo pogumovaného textilu. Počas práce a po nej, až do vyzlečenia pracovného obleku a umytia celého tela teplou vodou a mydlom, nejedzte, nepite a nefajčite. Pokiaľ nepoužívate ochranný pracovný oblek pre jedno použitie, tak pracovný /ochranný oblek a OOPP pred ďalším použitím vyperte, resp. očistite. Postrek sa odporúča vykonávať traktorom s uzavretou kabínou.